لوله لایروبی پلی اتیلن و کاربرد لوله های لایروبی پلی اتیلن

لوله لایروبی پلی اتیلن و کاربرد لوله های لایروبی پلی اتیلن:

در این مقاله قبل از توضیح درباره ی لوله ی لایروبی پلی اتیلن ابتدا به صورت مختصر در مورد لوله های پلی اتیلن و نیز عمل لایروبی توضیحاتی ارائه گردیده است.

لوله ی پلی اتیلن چیست و چند نوع است؟:

لوله پلی اتیلن همان لوله پلاستیکی تحت فشار است که از پر مصرف ترین لوله های موجود در جهان است که جنس آن نیز از پلی اتیلن (پلیمری از اتم های کربن است که  از پلیمریزاسیون گاز اتیلن به دست می آید و پیوند بین آنها بسیار قوی می باشد.

و این ماده انعطاف پذیری بالایی نیز دارد)

با دانسیته بالا است و در مواردی همچون انتقال آب،فاضلاب و هر نوع سیال دیگر کاربرد دارد.

 انواع لوله پلی اتیلن :

لوله پلی اتیلن تک جداره (تحت فشار ): در زمینه های کشاورزی آبیاری، برق کاری و انتقال آب کاربرد دارد.

در فشار ۲تا ۴۰ اتمسفر کارایی دارد. این نوع لوله وزن  کم دارد و در مقابل ضربه بسیار مقاوم است ( در برابر اشعه خورشید، مواد شیمیایی، ضربه و فشار بالا)

لوله پلی اتیلن دوجداره (ثقلی): در زمینه انتقال آب و فاضلاب کاربرد دارد. این نوع لوله بصورت ثقلی و بدون فشار درونی مواد را منتقل می کند.از ویژگی های این نوع از لوله میتوان به مقاومت در برابر مواد شیمیایی، عمر طولانی وزن کم ( نسبت به لوله های مشابه) تولید شدن توسط تکنولوژی های روز دنیا و صرفه جویی در هزینه های اجرایی اشاره کرد.

لوله های پلی اتیلن فاضلابی نیز که از جنس پلیمر هستند در دسته بندی لوله های پلاستیکی قرار می‌گیرند در بخش لوله های فاضلابی نیز انواع تک جداره، دو جداره و یا کاروگیت وجود دارد.

 (در مورد سایر کاربرد های لوله های پلی اتیلن در صنایع و توضیحات بیشتر درباره لوله های پلی اتیلن در مقاله های قبلی به تفصیل توضیح داده شده است که در همین سایت می توانید مطالعه کنید.)

لایروبی چیست؟ : با پاک سازی هر از نوع رسوبات ته‌نشین شده در کانال‌های روباز و سر بسته و زیر پل ها عمل  لایروبی انجام می شود. به عبارتی  به عمل برداشتن لایه هایی که در طول زمان رسوب شده اند و یا جایگزین کردن آن با موادی با کیفیت بالاتر به جای مواد قبلی لایروبی گفته می شود. هدف از لایروبی کردن افزایش دادن عمق رودخانه ها است.

مزایای لایروبی: لایروبی باعث افزایش یافتن مواد مغذی آب می شود و از طرف دیگر لایروبی باعث افزایش غلظت فلزات سنگین( کادمیوم و نیکل )می شود که از باقی مانده های تخیله مواد نفتی در بندر گاه ها است که جذب رسوبات می شوند.شاید در خبر ها نیز شنیده باشید که لایروبی نکردن علت اصلی وقوع بسیاری از سیل ها است بطوری که به واسطه لایروبی کردن می شد برخی سیل ها را مهار کرد بنابراین جلوگیری از وقوع سیل نیز یکی از مزایای لایروبی است.

در بسیاری از کشورها شن و ماسه حاصل از لایروبی در ساخت ساحل ها و جزایر مصنوعی استفاده می شود.

می توان رودخانه ها سد ها چاه های فاضلاب را لایروبی کرد این عمل برای حذف کردن و زدودن لجن گل و.. رودخانه ها و اقیانوسها استفاده می شود.

لایروبی انواع مختلفی دارد که بدین صورت است:

_لایروب مکنده

_لایروب مکنده تیغه دار

_لایروب مکنده مخزن دار

_لایی رو به سطلی

_و لایروب های دیگر

از آن جایی که امروزه یکی از مشکلات انسان ها تامین آب سالم است به همین دلیل جلوگیری از آلوده شدن آب یکی از چالش‌های جامعه است. در همین راستا دولت ها با ایجاد تصفیه خانه های فاضلاب در جهت تصفیه پساب ها اقدام کردند. از لوله های پلی اتیلن نیز برای مواردی همچون انتقال آب شهری آبیاری باغات و آبیاری قطره ای انتقال گاز ها و غیره استفاده می شود لوله لایروبی پلی اتیلن  نیز از محصولات لوله‌های پلی اتیلن است.

لوله های لایروبی پلی اتیلن از محصولات جدید لوله های پلی اتیلن هستند لوله های پلی اتیلن لایروبی همانند استانداردهایی که در ساخت سایر لوله های پلی اتیلن استفاده می شود تولید می‌گردد.

 لوله لایروبی پلی اتیلن نیز کارآیی زیادی دارد در زیر به کارایی های لوله لایروبی پلی اتیلن می پردازیم:

کارایی های لوله لایروبی پلی اتیلن:

لوله های لایروبی پلی اتیلن دارای مقاومت زیاد مکانیکی و شیمیایی هستند( این مقاومت باعث می‌شود تا دوبله در شرایط آب و هوایی گرم و مطلوب سالم بماند) و همچنین این لوله ها برای انتقال سیال بسیار کاربرد دارد.

نکته مهم تر در مورد لوله های لایروبی پلی اتیلن این است که نمک های دریا بعد مواد شیمیایی اثر تخریبی بر روی این لوله ها ندارد بنابراین اغلب از این لوله ها برای پروژه‌های لایروبی استفاده می گردد.

بطور کلی می توان گفت:

لوله های لایه روبی پلی اتیلن یکی از مدرن ترین و پرکاربردترین لوله های پلی اتیلن می‌باشد که جایگزین روش های قدیمی در پروژه های لایه روبی شده است. از ویژگی هایی که باعث شده تا این لوله های پلی اتیلن کاربردهای فراوانی در انواع پروژه های گسترده داشته باشد می توان به انعطاف پذیری بالا،سبک وزنی،مقاومت بالا،مقرون به صرفه بودن و استفاده از مواد باکیفیت در ساخت آن ها اشاره کرد. این ویژگی های منحصر به فرد لوله های پلی اتیلن منجر شده تا همیشه انتخاب اول در انواع پروژه های لایه روبی باشد. قطر لوله های لایه روبی پلی اتیلن متفاوت است و در اندازه های ۶و۱۲متری تولید میشوند .لوله ها به صورت ۲سر فلنج میباشند.درداخل لوله ها شیار هایی وجود دارد که عمل لایه روبی را انجام میدهد که سبب سرعت بخشیدن و روان شدن جریان سیال میشود‌.از کاربردهای لوله های پلی اتیلن می توان به موارد زیر اشاره کرد.

لایه روبی تالاب ها،احیای زمین ها ، بازسازی دریاچه‌ها ، آبگیری از باتلاق ها و رودخانه ها،آبگیری از لجن،جداسازی زباله های جامد درون فاضلاب ها و توسعه فرایند تصفیه آب ها ،آبیاری کردن باغ ها و باغچه ها،استفاده در آبیاری قطره ای و بارانی، انتقال گازها، حذف لجن،گل و شن و ماسه و رسوب سموم از اعماق اقیانوس ها دریاها دریاچه ها بندرها و رودخانه ها و حوضچه ها.

امیدواریم مطالعه ی این مقاله برات مفید باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *