مشخصات فنی لوله پلی اتیلن

مشخصات فنی لوله پلی اتیلن

در این مقاله به بررسی مشخصات لوله‌ی پلی اتیلن می پردازیم، و در مورد گردید های لوله پلی اتیلن ،مزایا و مشخصات عمومی لوله‌های پلی اتیلن، مزایای فنی و تخصصی لوله های پلی اتیلن به طور کامل بحث خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

مشخصات فنی لوله پلی اتیلن:

مشخصات لوله پلی اتیلن  از مشخصات پلی اتیلن تاثیر می پذیرد که به عنوان مواد اولیه است , از مواردی که بسیار تاثیر گذار و مهم است کیفیت و گرید مواد اولیه در کیفیت و مشخصات فنی لوله پلی اتیلن است .( گرید به چه معناست؟ واژه ی”گرید لوله” در واقع همان گرید جنس یا متریال لوله است که مطابق استانداردهای بین المللی برای لوله های مختلف مطابق جنس آن‌ها تعریف و ارائه می­ گردد. به عبارتی دیگر استانداردهای بین المللی مربوط به جنس یا متریال لوله های فولادی، به جهت ایجاد تفاوت در نامگذاری آن‌ها و تعیین ترکیب شیمیایی، خواص مکانیکی و خواص شیمیایی جنس های مختلف از تقسیم بندی گرید استفاده می کنند. هر یک از گریدهای لوله کاربرد و ویژگی­ های مختص خود را دارند.

گرید لوله پلی اتیلن:

گریدهای لوله پلی اتیلن به موادی بستگی دارد که از آنها لوله تولید میشود. مواد PE100 عموما برای لوله‌های پلی اتیلن تحت فشار و آبیاری مورد استفاده قرار میگیرد و  لوله پلی اتیلن PE100 در حال حاضر از بهترین نوع لوله است و توصیه می‌شود که از این نوع لوله حتما استفاده گردد و گریدهای دیگر برای انواع دیگر لوله استفاده می گردد , گرید PE80 برای لوله‌های کاروگیت و لوله‌های فاضلابی مورد استفاده قرار می‌گیرد و گریدهای پایین تر امروزه دیگر کاربرد چندانی ندارند و اگر هم مورد استفاده قرار گیرند جهت تولید لوله‌هایی مورد استفاده قرار می گیرد که کاربردی بسیار سطح پائین دارند.

تعیین گرید لوله پلی اتیلن کاملا بستگی به نوع و گرید مواد اولیه پلی اتیلن دارد .

بنابراین انواع گریدهای پلی اتیلن اشاره به اثر فشار فرسایشی در طولانی مدت دارند)

 در حال حاضر مواد PE100 به عنوان پرمصرف‌ترین گرید مواد پلی اتیلن به جهت تولید انواع لوله‌های پلی اتیلن هستند . گرید PE100 به علت خاصیت مکانیکی مناسب و بهینه شده به نسبت  انواع گریدهای قدیمی‌تر به سرعت توانست به صدر پرمصرف‌ترین گرید پلی اتیلن برسد و محبوبیت بسیار زیادی کسب کند و تمامی رقبای خود را از دور رقابت خارج کند .

توجه:  پیشنهاد می گردد مطلب گریدهای پلی اتیلن را به جهت آشنایی با انواع گریدهای پلی اتیلن مطالعه فرمایید.

مشخصات فنی لوله پلی اتیلن که با مواد PE100 تولید گردیده است را می‌توانید در قالب یک جدول با  عنوان مشخصات وزنی و ابعادی که در تمامی استانداردها یافت می شود مراجعه کنید . لوله ‌های پلی اتیلن PE100 دارای ضخامت کمتری به نسبت دیگر انواع لوله‌ها دارند و نیز چگالی بالاتری هم دارند و در نتیجه استحکام بالا تری دارند و همچنین دارای طول عمری بسیار بالاتری هم هستند. تا گفته نماند این نوع از لوله‌های پلی اتیلن وزن کمتری هم  دارند.

مزایای بسیار زیادی را میتوان برای لوله های پلی اتیلن بر شمرد, کیفیت بسیار بالا، قابل اطمینان بودن لوله و اتصالات پلی اتیلن،  بارگیری و حمل و نقل آسان این نوع لوله و اتصالات پلی اتیلن  که به دلیل وزن نسبتا پایین آن ها است ، نصب سریع و آسان، انواع پلی اتیلن را به بهترین  و مناسب ترین انتخاب در پروژه‌های گوناگون تبدیل کرده است. همچنین لوله پلی اتیلن دارای شعاع خمش مناسب است و در دمای بسیار پایین دارای استحکام بسیار خوبی در مقابل ضربه و فشار است. اسیدی و بازی بودن محیط ها و همچنین بسیاری از محلول‌ها و مواد شیمیایی تاثیر چندانی بر پلی اتیلن نمی گذارند. همین امر یکی از مهمترین قابلیت ها و مزیت‌های لوله پلی اتیلن و اتصالات پلی اتیلن شناخته شده است.

مشخصات فنی انواع لوله‌های پلی اتیلن شامل مشخصات ظاهری و ابعادی و مشخصات مکانیکی است . پیش از آن‌که مشخصات فنی انواع لوله پلی اتیلن را برشماریم در ابتدا مزایا و مشخصات عمومی لوله‌های پلی اتیلن را عنوان می‌کنیم :

_مقاومت در مقابل خوردگی

_مقاومت در مقابل  پوسیدگی، سایش و ضربه

_خاصیت انعطاف پذیری مناسب

_خاصیت جمع شوندگی

_ وزن سبک

_ مقاومت بسیار زیاد در برابر زمین لرزه و رانش زمین

_ قابلیت اتصال بسیار محکم، بدون نشتی و در عین حال انعطاف پذیری

_مقاومت زیاد در مقابل اشعه فرابنفش خورشید

_ دارا بودن خصوصیات هیدرولیکی بسیار مناسب

_هزینه پایین تعمیر و نگهداری

 هر یک از خصوصیت‌ های گفته شده در بالا را می‌توان به تفضیل شرح داد که برای مطالعه ی  آن لطفا صفحه مزایای لوله پلی اتیلن مراجعه کرده و مطالب را مطالعه فرمایید.

هدف از برسی مشخصات فنی لوله پلی اتیلن تمام ویژگی های ظاهری و مهندسی این لوله‌ها می باشد. برای لوله های تک جداره و دوجداره پلی اتیلن ( لوله کاروگیت و اسپیرال پلی اتیلن )، مشخصات فنی شامل ابعاد و اندازه لوله ها و قطر داخلی و خارجی آن می باشد. علاوه بر این موارد، فشار اسمی، دبی خروجی، سختی و مقاومت لوله ها و همچنین ضخامت لوله پلی اتیلن، جزو مشخصات فنی آن ها به حساب می آیند. یکی از موارد فنی بسیار مهم و اصلی  برای لوله های کاروگیت، مقاومت حلقوی آن ها می باشد. مقاومت حلقوی، ویژگی بسیار مهمی است که تعیین می کند لوله کاروگیت (با قطر مشخص) تا چه مقدار  فشار کاری را در طول خط لوله می تواند تحمل کند و نحوه اتصالات و نصب آن تا چه حدی می تواند موفق باشد.

کاربرد لوله‌های پلی اتیلن به دلیل مشخصات فنی بسیار خوبی که دارند بسیار زیاد می‌باشد و همه روزه  شاهد ایجاد کاربردی جدید برای انواع لوله پلی اتیلن می‌باشیم , که این کاربردها غالبا خلاقانه و منحصر بفرد می‌باشد و در اکثر  کاربردهای لوله پلی اتیلن , این لوله جایگزینی برای سایر انواع لوله‌ها شده است . لوله‌ های  پلی اتیلن در حوزه گسترده ای از خطوط لوله شهری، صنعتی، دریایی، حفاری و کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرند. کاربرد لوله پلی اتیلن در موقعیت‌هایی مثل سطح زمین، حالت مدفون، شناور و سطوح زیر دریا آزمایش  اثبات شده است. لوله های پلی اتیلن قابلیت انتقال آب آشامیدنی، فاضلاب، مواد شیمیایی، دوغاب، و پسماندهای خطرناک و گازهای فشرده را نیز دارند.

با سپاس از همراهی تان، امیدواریم مطالعه این مقاله برایتان سودمند بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *