منهول پلی اتیلن چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

منهول پلی اتیلن چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

منهول چیست؟ آدم‌رو یا چاهک بازدید نوعی از اتصالات هست  که برای متصل کردن چند شبکه و خط راه رو به هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای  مثال در سیستم فاضلاب برای اینکه چندین خط لوله فاضلاب را به همدیگر متصل کنند و به یک مسیر هدایت نمایند از منهول استفاده می کنند یا در سیستم‌های مخابراتی برای دسترسی به مسیرهای کابل‌ها در زیر زمین استفاده می‌شود. البته همگی در سطح شهر به انواع منهول برخوردیم، دریچه‌هایی که در سطح زمین موجود است و برای کاربری‌ های مختلفی استفاده می‌شود (آب و فاضلاب، تلفن، برق و…) و منهول در واقع برای دسترسی آسان انسان به داخل کانال است و در آن‌ها را با درپوش می‌پوشانند.

به عبارتی

بر طبق  تعریف استاندارد ۱۴۱۴۸، منهول يا آدم‌رو سازه‌اي عمودي و آب‌بند است كه جهت استفاده در  مسير هاي فاضلاب و زهكشي ثقلي  قرار مي‌گيرد.

از کاربرد های اين سازه میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

– دسترسي انسانی و تجهيزاتی به تاسيسات زيرزميني جهت بازرسي، برطرف کردن انسداد شبكه‌هاي زيرزمینی

– هوادهي و تهويه شبكه‌ هاي زيرزميني

– اتصال دهی خطوط لوله فاضلابي

– تغيير جهت، تغییر ارتفاع ویا تغییر در شیب خطوط لوله‌ هاي  فاضلابي هنگام تغيير قطر لوله‌ هاي فاضلاب

استفاده از منهول های متداول آجری و بتنی معضلاتی را نیز در بر داشته و دارد به همین علت با گسترش هر چه بیشتر کاربرد مواد پلیمری در صنعت استفاده از منهول‌ هاي پلي‌ اتيلني که به شکل قالب گیری  تولید می گردند جایگزین منهول های سنتی شده اند(منهول های سنتی:  این منهول‌ ها با مصالح سنتی مانند آجر، سیمان و بتن ساخته می‌شوند که در گذشته بسیار مورد استفاده قرار می گرفت و کاربردهای فراوانی داشت ، که البته هنوز هم در برخی از مناطق و کاربری‌ های خاص به عنوان تنها و آخرین راهکار مورد استفاده قرار می‌گیرد، مثلاً در کانال‌های انتقال خط تلفن که در زیر زمین قرار گرفته‌است منهول‌ های بتنی بسیار کاربرد دارند. در حال حاضر در ساخت شبکه جمع‌آوری فاضلاب تهران، عمدتا از منهول‌ های بتنی و آجری استفاده می‌گردد.)

تيپرها از حداقل قطر یک ‌متر تا قطر ۶۰ سانتي‌ متر براي دريچه ورودي كاهش پیدا می کنند.

هدف از استفاده منهول پلی اتیلن چیست؟

 از عوامل آلودگی محـیط زیست  میتوان به وجـود فاضلاب‌ها اشاره کرد و از این رو باید آنها را جمـع‌آوری و از شهرها بیرون راند و  سپس  آنها را تصفیه نمود و بعد بـه گــردش آب در طبیعت برگردانید. به همین دلیل استفاده  از منهول پلی اتیلن برای رسیدن به اهداف،  جمـع‌آوری گنداب‌ها و پساب‌ها از محـیط زیست و شهر و ضروری است.

البته مواردی دیگر همچون بهداشت همگانی ، استفاده‌ی مجدد از فاضلاب،حفظ زیبایی‌های محـیط زیست، تاثیر بر سفره‌های آب زیرزمینی از اهداف دیگر استفاده از منهول پلی اتیلن است.

خواص و ویژگی های منهول پلی اتیلن:

 منهول پلی اتیلن  خواص منحصر به فردی  مانند چگالی، شاخص جریان مذاب، بلورینگی، درجه شاخه‌ای و شبکه‌ای شدن، وزن مولکولی و توزیع وزن مولکولی را دارد . منهول پلی اتیلن، از پلی اتیلن ساخته شده است . پلی اتیلن پرمصرف‌ترین ماده پلاستیکی در دنیا است که از ساده‌ترین و ارزان ترین پلیمرها محسوب می‌شود و از پلیمریزاسیون اتیلن , پلی اتیلن ساخته می شود.

از مزایای استفاده از منهول پلی اتیلن نیز میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. کاهش چشم گیر هزینه ها (منهول پلی اتیلنی سبک است و نصب و حمل و نقل آن به راحتی امکان پذیر است و نصب و اجرای آن بسیار ساده تر و به زمان و نیروهای انسانی کمتری نیاز دارد.)
  2. دسترسی راحت تر به مسیر کابل‌های زیرزمین در سیستم‌های مخابراتی و امکان تعمیر و بازسازی منهول‌های فرسوده فراهم می گردد.
  3. اگر پس از اتمام پروژه نیاز به افزایش طول منهول باشد، به راحتی  میتوان این کار را انجام داد و مصرف کننده می‌تواند بر طبق نیاز میزان تخلیه خروجی منهول پلی اتیلن را به راحتی تنظیم کند.
  4. آب بندی کامل بدنه منهول های پلی اتیلن باعث می‌شود هیچ گونه ماده اضافی داخل نشت نکند و حتی مانع ورود گزینی حشرات و جانوران موذی در محل منهول می شود و صاف بودن سطح منهول مانع چسبیدن مواد تخلیه شده صنعتی و خانگی به دیواره آن می گردد.
  5. انعطاف پذیری و استحکام بالای منهول پلی اتیلن، باعث شده است این منهول بر اثر زلزله و یا بر اثر ضربات وارد شده در حین حمل و نقل و نصب آسیبی نبیند و به دلیل عدم شکستگی و تخریب ، ضایعات بسیار  پایینی نیز دارد.
  6. با تماس حلال‌ ها و گازهای شیمیایی با بدنه منهول تاثیری روی آن نمی گذارد.

        ۷٫دارای طول عمر بسیاری بوده و در رطوبت دچار پوسیدگی نمی‌شوند.

  1. مواد چسبنده اسیدی واکنشی با منهول پلی‌ اتیلنی نمی‌دهند اما در منهول بتنی مواد اسیدی و به فلزات و بتن حمله کرده و آنها را تخریب می‌کند باعث خوردگی بتن می‌گردند.
  2. رنگ روشن مواد پلی اتیلنی باعث ایجاد دید مناسب جهت نظافت مجاری فاضلاب می‌ شود و به نور بسیار کمی برای رویت داخل آن نیاز است اما داخل منهول بتنی خشن بوده و به مرور زمان تیره و لجن گیر می‌شود به همین دلیل داخل شدن به منهول و ایجاد شرایط مناسب دشوار است.
  3. در منهول پلی اتیلنی نردبان‌ هایی طراحی گردیده است که برای سال‌ها بی نقص کار می‌کند و سالم می‌ماند اما نردبان‌های فلزی سطحی سخت دارند که در صورت بر خورد با آن احتمال آسیب دیدن افراد وجود داد .

نحوه نصب منهول پلی اتیلن به چه شکل است؟

نصب و اجرای منهول ها در برخی مواقع  امری بسیار سخت و طاقت فرسا می باشد. سادگی و سهولت نصب منهول پلی اتیلن بارزترین مشخصه و مزیت این منهول‌ ها نسبت به انواع دیگر منهول است و این موضوع باعث کاهش هزینه‌ها در مقایسه با بتنی شده است.

در صورتی  که در منهول‌ های بتنی و آجری، هرگونه حرکت یا ارتعاش در خاک می‌تواند یک شکست در بدن یا در اتصال سفت و سخت است که در اتصالات لوله وجود دارد؛ در منهول‌ های پلی‌ اتیلنی هم سازگاری با خاک و انعطاف پذیری آن باعث مزیت هر چه بیشتر آن می شود.

از اینکه تا پایان این مقاله با ما همراه بودید سپاسگزاریم، امیدواریم مطالعه این مطلب برایتان سودمند بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *